понеделник, 4 април 2022 г.
„Трябва ли да видите психиатър?“ – Преди да е станало твърде късно
Първо трябва да решите кой е психиатър.
На първо място, това е специалист с висше медицинско образование в областта на психиатрията. Лекува тежки патологии и остри психични разстройства, които променят съзнанието и възприятието на пациента и могат да бъдат опасни за пациента и околните. Психиатърът поставя точна диагноза, установява причините за заболяването и предписва лечение, обикновено медикаментозно.
Каква е разликата между психиатър и други специалисти?
Психотерапевтът лекува психични разстройства с лека до умерена тежест и не се занимава с органични лезии, които променят психиката. Към психотерапевта се обръща внимание с нозологични проблеми, тоест с това, което предшества заболяването. Това са страхове, възбудимост, агресия, емоционална нестабилност, всякакви зависимости.
Психологът е специалист без медицинско образование. Работи със здрави хора, решава личните им проблеми. Детски оплаквания, ниско самочувствие, семейни кавги, междуличностни отношения - всичко това се отработва с психолог без участието на лекар.
Кога е необходим психиатър?
Ако психолог или психотерапевт види клиничен проблем, който не може да разреши, пациентът се насочва към психиатър.
Има списък с психични разстройства, които само този специалист може да лекува:
депресия. За разлика от лошото настроение, то не изчезва след няколко дни. Трябва да се консултирате с психиатър, ако сте депресирани повече от 2 седмици. Постоянната апатия, загубата на интерес към това, което е приятно, нежеланието и невъзможността за изпълнение на ежедневните задължения трябва да предупреждават. Всичко това е придружено от нарушение на съня, проблеми с концентрацията, апетита, рязко наддаване или загуба на тегло.
Невроза. Това е функционално разстройство. Човек прекалено емоционално преживява случващото се, демонстрира агресия, тревожност, гняв, отчаяние. Трудно му е да се справи сам със стресова ситуация.
Паническа атака. Това са внезапни пристъпи на тревожност и силен страх от смъртта, за които няма причина. Често пристъпът е придружен от сърцебиене, изпотяване, гадене, болка в гърдите и задух. Най-често ПА е резултат от тежка психологическа травма и може да се отключи от най-малкия стрес.
Биполярно разстройство. Второто му име е маниакално-депресивна психоза. От състояние на еуфория човек рязко и без причина изпада в апатия.
шизофрения.
Забележка: Притча за зъболекар, който се оказа на точното място в точното време.
Психично разстройство, което променя възприятието за случващото се. В съзнанието на пациента се появяват халюцинации, нарушават се речта и мисленето, намалява се възможността за социална адаптация.
„Модни“ болести. Който определено няма биполярно разстройство, депресия и ОКР
Информацията за психичните разстройства е свободно достъпна в Интернет. Имаше дори някаква мода за някои болести. Хората сами си поставят диагноза депресия, биполярно разстройство или обсесивно-компулсивно разстройство.
Необходимо е да се разграничи дали човек наистина е болен или просто периодично е в лошо настроение.
Ако вечерта сте били депресирани, защото кучето е изяло новите ви обувки, а на следващия ден, след като сте получили наградата, сте усетили прилив на енергия и радост, тогава бъдете сигурни, че това не е биполярно разстройство.
При заболяване фазата на депресия продължава непрекъснато около две седмици. Силите буквално напускат човек - той не става от леглото, губи апетит, избягва общуването дори с близки, не отговаря на важни обаждания. Могат да се появят мисли за самоубийство.
Депресията се заменя с мания. Пациентът става изключително активен, може да работи ентусиазирано с дни, да спи малко. Тази фаза е опасна с извършването на необмислени действия - заеми, прекомерни разходи, поети задължения.
Биполярното разстройство се различава от нормалните промени в настроението по това, че пристъпите на еуфория и депресия се случват без причина.
Същото може да се каже и за депресията. Тъжни сте за пропусната ваканция, разочаровани от неуспех в работата, лежите в леглото цял ден, защото сте били уморени предишния ден - това не е психично разстройство, тъй като се дължи на конкретни причини.
Друго "популярно" заболяване е обсесивно-компулсивното разстройство (ОКР).
Това е синдром на принуда. Например мислите или спомените ви преследват дълго време, предизвиквайки негативни емоции. Или непрекъснато правите нещо – мийте ръцете си на всеки пет минути, бършете огледалото в банята двадесет пъти на ден. Излизайки от къщата, се връщате отново и отново, за да проверите дали входната врата е затворена, дали ютията е изключена.
Можете да говорите за болест, когато не сте в състояние да спрете мислите и действията си с усилие на волята.
Какво да направите, ако психиатър е поставил диагноза?
Преди всичко, не се отчайвайте. Психичното разстройство е само едно от многото съществуващи заболявания, които не бива да се срамуват. Колкото по-рано започнете лечението, толкова по-голям е шансът за възстановяване и подобряване на качеството на живот.
Не се страхувайте, че някой ще разбере за вашето заболяване, било то приятели, колеги или работодател. Частните клиники не разкриват диагнозата.
Ще ме затворят ли в психиатрична болница?
Без вашето съгласие няма да бъдете приети в психиатрична клиника, освен в специални случаи. Съгласно Закона за психиатричната помощ принудителна хоспитализация е възможна, ако:
човек представлява опасност за себе си и другите;
не може да се грижи за себе си - яде, ходи до тоалетна и т.н.;
болестта прогресира и застрашава живота на пациента.
Как да разберете дали детето има нужда от психиатър?
Има редица симптоми, които трябва да предупреждават родителите. Трябва да се свържете с детски психиатър, ако детето ви:
казва, че чува гласове, вижда предмети и образи, които всъщност не са там
показва агресия, жестокост, прекомерна емоционалност
губи интерес към света
раздразнителен, постоянно в апатия, избягва общуването с роднини и връстници