събота, 8 април 2017 г.

Какво не знаем за КОПРИВАТА!

Коприва.  Ползи. Използване и Противопоказания:

Копривата е широко разпространено растение, което ефективно лекува патологии на простатата, пикочния мехур, артрит, болки в костите, менструални болки и екзема.

Въпреки, че самите листа на копривата причиняват парене и болка, тя е много ефективно лечебно растение за широк спектър заболявания. Проучванията показват, че копривата има антиоксидантни свойства, антимикробни, противоязвени, стягащи и аналгетични.

Според Университетския медицински център в Мериленд, копривата е много полезна като диуретик и за лечение на болки в мускулите и ставите, екзема, артрит, подагра, както и анемия.

Копривата е доста разпространена в нашата страна, в ниви и градини, по влажни места. Богата на витамини, минерали и активни съставки, които изпълняват много функции в нашето тяло.

В древността копривата се е използвала за изгаряния в ритуали при екзорсизъм. И днес в някои скандинавски страни къщите са заобиколени от коприва за предпазване от злото. А, тези, които са изправени пред трудна ситуация, като тежко съдебно дело или спорове от всякакъв вид, се доверяват на силата на отварата от коприва. Нейната отбранителна мощ ще върне всяка офанзива и намерение на първоизточника. В миналото се е вярвало, че разпръсната изгорена пепел от коприва около леглото на болния ускорява изцелението.

Освен духовната сила на легендарната Коприва, нека видим необятните ползи на това растение и как да се възползваме от тези свойтва.

Ползи:
1. Детокс: идеално освобождаване на токсини благодарение диуретичните и слабителни свойства.
2. При анемия: богата на желязо и хлорофил, които стимулират организма да произвежда червени кръвни телца,
3. При лошо храносмилане: креатина, съдържащ се в копривата, улеснява храносмилането и усвояването на храната, тъй като тя стимулира секрецията на панкреатичния сок, затова е идеален за тези, които имат проблеми на непоносимост към храни и хранителни дефицити. Няколко листа в салатата или пийте 10 минути преди хранене носи много ползи.
4. Пречистване на черния дроб и усвояване на мазнините: съдържанието на кафеена киселина, олеинова киселина и линоленова киселина стимулира рани и регенерира черния дроб. В същото време благоприятства жлъчната функция и стимулира секрецията на стомашен сок, улесняващи храносмилането.
5. Укрепва косата: копривата, която е богата на силициев диокдид, се използва против косопад и премахване на пърхота. Тя трябва да се използва както за вътрешно ползване, така и за външна употреба под формата на отвара.
6. Астма и алергии: проучване проведено в Националния колеж по Натуропатия в Орегон показват, че лиофилизирани копривни листа, дават положителни резултати при лечение на сенна хрема, алергии и астма.
7. Хемороиди и обилна менструация: копривата има хемостатични свойсва и е полезна в случаи на кървене от носа и други заболявания, такива като хемороиди или диария поради своите стягащи свойства. В случай на малко вътрешно кървене се използва инфузия от листата.
8. Ревматични болки и артеросклероза: копривата подобрява кръвообръщението и благодарение на своите противовъзпалителни свойства и изхвърляне на пикочната киселина е полезна при артеросклероза и ревматични болки.
9. Простатата: копривата облекчава симптомите на доброкачествена хиперплазия на простатата и е в борба с простатните ракови клетки. В Германия в момента се продават лекарства с коприва за лечение на заболявания на простатата.
10. Наднормено тегло: прясната коприва може да бъде ценно помагало за онези, които са с наднормено тегло, като понижаването на гликемичния индекс насърчава загуба на мастна тъкан.
11. Предменструален синдром: използването на настройка от коприва, намаля предменструалния синдром като тревожност, нервност, главоболие и подуване. Инфузията може да се получи чрез заливане на една чаена лъжичка коприва и една от лайка с чаша вляща вода. Необходимо е да се пие три пъти на ден.
12. Алцхаймер: на копривата се приписват полезни свойства за подобряване на психическото състояние на пациенти, страдащи от това заболяване.

Противопоказания:
По време на бременност е по-добре да се избягва, тъй като се отразява на менструалния цикъл, стимулира маточните контракции водещи до спонтанен аборт.

Който е диабетик, трябва да приема коприва под лекарско наблюдение, тъй като има доказателства, показващи способността за намаляване на кръвната захар и усилване ефекта на инсулина.

Тези, които имат ниско кръвно налягане или ако приемат лекарства за кръвно налягане, трябва да избягват копривата, защото това може да понижи кръвното налягане.

Според Университета на Мерилен Медицинския център, копривата може да взаимодейства с други лекарства/повишава или намалява тяхната ефективност/, статини, аспирин, диуретици, седативи.

Как да използвате копривата:

Чай от коприва. Можете да използвате сушени или пресни листа. Сложете две супени лъжици нарязани листа в чаша и половина вода, оставете да заври и след това изключете, и оствате да престои в продължение на 10 минути под капак, след което може да пиете.

Сок от коприва. За целта е необходимо само центрофуга и листа и стебла на коприва.
Крем от коприва.  За неговото приготвяне са необходими пасатор, в който ще сложим нарязаната коприва, магданоз, няколко ядки, скилидки чесън, студено пресован зехтин, сол и лимон. Накълцайте всичко, докато не достигнете кремава компактна консистенция. Най-добре е да се консумира прясно, но крема може да се запази до 3 седмици в хладиник.

Екстракт от коприва и глицерин. Накиснете в глицерин коприва - много полезно да се нанася върху косата и кожата.

Тинктура от коприва. 20 грама сушени листа от коприва, накиснете в 100 мл алкохол при 25 градуса/70мл вода и 30мл алкохол от 95градуса/, за една седмица, след което се филтрира и съхранява в тъмни бутилки и може да се консумира в рамките на няколко месеца при стайна температура. 20 капки в малко вода, да се вземат два пъти на ден.

При прием на тинктрура, може при някои хора да се появят болки в стомаха, диария и други леки реакции. За да се избегнат тези ефекти1 трябва да се започне с малки дози и след това постепенно да се увеличава.

Време за събиране - млада коприва рано напролет, с градинарски ръкавици. Пише dionidream.com